Виїзна конференція «Стан Шацьких озер та проведені заходи, спрямовані на його покращення»

Нещодавно, з метою обговорення проведених заходів, спрямованих на вирішення проблеми обміління Шацьких озер, та визначення напрямків подальшої роботи, відбулась виїзна конференція «Стан Шацьких озер та проведені заходи, спрямовані на його покращення» (в рамках робочої групи щодо визначення проблеми обміління Шацького поозер’я).

До обговорення важливої тематики долучився член робочої групи начальник Регіонального офісу водних ресурсів у Волинській області Євліков Роман Леонідович, який розповів про проведену роботу на водогосподарських об’єктах меліоративних систем та доповів, що на території Шацької територіальної громади функціонують 2 міжгосподарські осушувальні системи: частина Прип’ятської, а також Копаївська, яка має опосередкований вплив на водність Шацьких озер. Копаївська осушувальна система була побудована у 1964 році, загальною площею 3,7 тис. га. У зв’язку із тривалим терміном експлуатації, а також відсутністю проведення капітальних ремонтів протягом останніх 30 років, канали осушувальної системи  частково замулилися, а гідромеханічне обладнання та затвори шлюзів-регуляторів майже на всіх водорегулюючих спорудах  вийшли з ладу і потребують заміни. Такий стан інженерної інфраструктури не дозволяє забезпечувати заакумулювання достатніх обсягів води в каналах з метою організації зволоження меліорованих земель у посушливий період року та негативно впливає на збереження водності прилеглих Шацьких озер. Відповідно до виготовленої за рахунок коштів обласного бюджету проектно-кошторисної документації для проведення капітального ремонту Копаївської осушувальної системи на території Шацької громади, на реалізацію І етапу робіт необхідні кошти в сумі майже 30 млн. грн.

Загалом у процесі обговорення учасниками конференції напрацьовано ряд рішень. Незважаючи на те, що основним фактором, який впливає на рівень води в озерах Шацької групи, є кліматичний, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування мають забезпечити ремонт меліоративних систем, дотримання природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання (зокрема, які надають туристичні послуги), контрольоване водокористування, моніторинг впливу Хотиславського кар'єру (Республіка Білорусь).