Характеристика басейну р. Західний Буг в межах Волинської області

     На території Волинської та Львівської областей знаходяться унікальні для України басейни річок, води яких потрапляють у Балтійське море. Це частини спільних для України, Польщі і Білорусі водозборів річок Західний Буг та Сан (басейн р. Вісла). Крім того, у Волинській області знаходяться ряд спільних з Республікою Білорусь транскордонних водотоків, які також відносяться до басейну річки Західний Буг.

    Річка Річка Західний Буг – притока ІІ порядку р. Вісли (басейн Балтійського моря). 

    Басейн річки простягається з південного сходу на північний захід територією трьох держав: України, Республіки Польща і Республіки Білорусь.Загальна довжина річки 772 км, в тому числі на території України 404 км.

    Українська частина басейну р. Західний Буг знаходиться в межах двох областей України – Волинської та Львівської, і межує на південному заході з басейном р.Сан, на півдні – з басейном р. Дністер, на сході з басейном р. Прип’ять, на півночі з Республікою Білорусь, на заході з Республікою Польща.

    Площа басейну р. Західний Буг становить 39,580 тис.км2, з них на території України знаходиться 11,205 тис.км2 (28,3% його загальної площі), що становить 1,86 % території України.

     Витік річки і верхня течія розміщені в межах північного краю Подільської височини (Гологоро–Кременецька гряда, Львівське плато). На північний захід від Львова, за долиною р. Полтва, вузькою смугою простягається розчленована рівнина Розточчя. Північніше Гологоро–Кременецької гряди простягається широка Бугсько–Стирська низовина, так зване Мале Полісся. Від витоку до м. Устилуг Волинської області річка має передгірській характер, протікає по холмистій, дуже пересічній місцевості.

    В гідрогеологічному відношенні вся територія басейну Західного Бугу відноситься до Польсько–Литовського артезіанського басейну, північна і центральна частини якого характеризуються значними запасами підземних вод.

    Умови для формування підземних вод на території басейну в цілому сприятливі. На основі структурних особливостей води четвертинних і дочетвертинних відкладів мають напрям руху з півдня на північ.

    Клімат. У кліматах окремих природних районів басейну Бугу є багато спільного, а саме: м’якість, яка виявляється у невеликих різницях температур літа і зими, та висока зволоженість, про яку свідчать значні річні суми опадів. Тут не властиві сильні морози, посухи, суховії та пилові бурі. Навпаки, характерні часті відлиги взимку, значна хмарність, обложні дощі та викликані ними літньо–осінні наводки.

   Дійсна сумарна радіація становить лише 60% від можливої. Така різниця між можливою і дійсною сумарною радіацією зумовлена значною хмарністю над територією області протягом року. На території басейну налічується лише 50 ясних днів протягом року і майже 150 похмурих, коли небо повністю вкрите хмарами; решта 165 днів року відзначається перемінною хмарністю.

 

     Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №103 від 03.03.2017 року затверджено межі районів річкових басейнів, суббасейнів та водогосподарських ділянок. 

   В додатку 126 представлено картосхему водогосподарської ділянки - р. Західний Буг від державного кордону з Республікою Польща до державного кордону з Республікою Білорусь (код А6.6.1.02)

Опис межі

Точка на картосхемі

Лінія державного кордону, населений пункт

Район

Область

1-2

державний кордон із Республікою Білорусь

   

3

с. Межисить

Ратнівський

Волинська

4

с. Жиричі

Ратнівський

Волинська

5

с. Заліси

Ратнівський

Волинська

6

с. Яревище

Старовижівський

Волинська

7

с. Куснища

Любомльський

Волинська

8

с. Білин

Володимир-Волинський

Волинська

9

с. Міжлісся

Володимир-Волинський

Волинська

10

с. Війниця

Локачинський

Волинська

11

с. Войнин

Локачинський

Волинська

12

с. Привітне

Локачинський

Волинська

13

с. Коритниця

Локачинський

Волинська

14

с. Пустомити

Горохівський

Волинська

15

с. Озерці

Горохівський

Волинська

16

с. Підбереззя

Горохівський

Волинська

17

с. Печихвости

Горохівський

Волинська

18

с. Долинка

Іваничівський

Волинська

19

с. Заболотці

Іваничівський

Волинська

20

с. Грибовиця

Іваничівський

Волинська

21

с. Мовники

Іваничівський

Волинська

22-1

державний кордон із Республікою Польща