Озеро Люб’язь

   Озеро Люб’язь (або, як називають місцеві жителі: Люб’язьке озеро) – це озеро заплавного походження у Любешівському районі, знаходиться на північ від селища Любешів. На вигляд озеро має неправильну форму і складається якби з двох частин (жителі навколишніх сіл так і називають: мале і велике озеро). Через озеро протікає річка Прип’ять, і утворене воно текучою водою цієї річки. Береги низькі. З східного лугові і південного боку (від  с. Люб'язь) тверді, піщані з шириною пляжу 10-40 м. Більша частина берегів, особливо північна, заболочена. По  цій заболоченій приозерній місцевості до нього підходить багато заток, в зв’язку з чим озеро зручне для полювання і риболовлі. В той же час на цих затоках споруджується браконьєрами багато загат, які завдають значної шкоди рослинному і тваринному світу. З південно-східної частини озеро одамбоване дамбою, яка захищає с. Підкормілля та с/г угіддя жителів цього села від підтоплення повеневими водами р. Прип’ять. Серед озера є острів площею 0,9 га, довжиною берегової лінії – 400 м. Озеро Люб’язь – глибоке озеро. Воно живиться водою р. Прип’ять та іншими поверхневими водами і його гідрологічний режим повністю залежить від цієї річки. Площа водозбору становить 80 км2. Вода влітку добре прогрівається: температура води на глибині 1 м досягає 21оС. Взимку озеро замерзає. Дно піщане,  частково замулене. З водяної рослинності поширені очерет звичайний, лепеха, рогіз широколистий, глечики жовті, осока пухнаста, латаття біле, а взагалі на озері та прилеглій місцевості зустрічається близько 20-ти видів рідкісних рослин, багато з яких занесені до Червоної Книги: це щитолистик звичайний, який донедавна вважався взагалі зниклим з карти України, плаун річний, баранець звичайний, росичка округлолиста та ін.

    Видовий склад риб оз. Люб'язь налічує 18 видів, що належать до 6 родин. Серед них найбільш чисельні коропові (12 видів): лящ, плоскирка, плитка, лин, краснопірка, верховодка, пічкур, карась сріблястий; усі інші родини представлені 1-2 видами: окуневі – окунь, йорж; щукові – щука; тріскові – міньок.

    На озері розмножується багато птахів. Найбільш поширені качки,  гуси, лебеді, бугайчик, очеретянка.

   Озеро надзвичайно мальовниче, є дуже багато зручних для відпочинку місць, тому своєю красою приваблює велику кількість туристів, відпочиваючих. Озеро знаходиться на території  національного природного парку „Прип’ять-Стохід”.

   Основні параметри озера:

Морфометричні показники

Ширина, км

2,5

Довжина, км

3,8

Довжина берегової лінії (L), км

14

Максимальна глибина, м

11

Середня глибина, м

2,1

Гідрологічні показники

Площа, га

509

Площа водозбору, км2

80

Об’єм озера, тис. м3

280