Західний Буг

Західний Буг - права притока річки Нарев. Довжина - 772 км, площа басейну - 11205 км2.

Західний Буг — річка, що належить до басейну Балтійського моря. На території Республіки Польща невдовзі після злиття з р. Нарев вона впадає в р. Віслу, тобто є її притокою ІІ порядку. В Україні переважна більшість великих, середніх та малих річок належить до басейну Чорного моря, тому Західний Буг зі своїми притоками є винятком. Так було не завжди: багато з геологічних фактів свідчать про те, що верхня частина басейну річки до геологічної трансформації була складовою Чорного моря, входячи до басейну Дністра.
Довжина річки складає 772 кілометри (на території України — 404 км), із них 363км — природний кордон між Республікою Польща, Україною і Республікою Білорусь, тобто вона є транскордонним водотоком. Цікавим є те, що басейн Західного Бугу пов’язаний з Головним європейським вододілом, що простягається вздовж правого берега річки. Це відносно молода геологічна структура, формування якої почалося тільки після відступу дніпровського зледеніння. Тому вододіл між Балтійським та Чорноморським басейнами плоский, невиразний, у багатьох місцях губиться у болотах. Західний Буг є однією з небагатьох річок Європи, долина якої на значному протязі зберегла до нашого часу свій природний стан із унікальним комплексом рослин та тварин.
Спільною рисою приток є їхні невеликі басейни (від 240 до 570 км2) та широкі заболочені заплави. Перед кордоном з Республікою Білорусь у басейні Західного Бугу розташована унікальна група Шацьких озер. Кордон з Республікою Білорусь Західний Буг перетинає в районі с. Пулемець. Тут заплава меліорована і річка ще на початку ХІХ ст. з’єднана Дніпро-Бузьким каналом з р. Прип’ять.